Wszystko co musisz wiedzieć o czyszczeniu kostki brukowej

- Kategorie Artykuły

CZYSZCZENIE KOSTKI BRUKOWEJ – temat, który zawsze powraca…

 

Kostka brukowa to „nieskończony” labirynt szczelin między sąsiadującymi ze sobą kolejnymi elementami tej układanki. Aby zacząć tę operację  należy usunąć wszelkie porosty, czyli niechciane rośliny ze wszystkich szczelin między kostkami. Powstała tam wilgoć tworzy dla nich odpowiednie środowisko wzrostu. Przy wykonywaniu tej czynności trzeba zwrócić uwagę, że tylko usunięcie całego systemu korzennego zapewni oczekiwany efekt. W innym wypadku ponowny wzrost nastąpi w bardzo krótkim czasie.

Rozwiązaniem zapewniającym długotrwały efekt naszch prac będzie zastosowanie preparatu chemicznego zapobiegającemu ponownemu wzrostowi roślin. Najlepszym rozwiązaniem jest forma natryskowa/spray. Po tej czynności kostkę brukową należy obficie spłukać wodą.

 

 

MYJKA CIŚNIENIOWA – najlepsze rozwiązanie !!!

Wykorzystanie silnego, skoncentrowanego strumienia wody pozwoli usunąć z przestrzeni między elementami kostki brukowej wszystkie pozostałości roślinne, które pozostały po etapie odchwaszczania. Dodatkowo odświeżymy powierzchnię kostek pozbywając się zalegającego błota, zacieków oraz osadów wapiennych.

Trzeba pamiętać, że wybierając myjkę do tego rodzaju prac należy wybrać urządzenie o mocy około 140 barów i przepływie wody 8 – 10 litrów na minutę, najlepiej z regulacją mocy.

Jeśli w dyspozycji jest przyłącze z prądem 400V, to bardzo dobrym wyborem będzie myjka o wydajności przepływu wody około 13 litrów na minutę przy tym ciśnieniu.

Gama dostępnych myjek jest bardzo bogata, podczas zakupów należy zwrócić uwagę na dodatkowy asortyment w postaci nakładek oraz szczotek. Szczególnie ważne są oferowane dysze, najbardziej wydajne są te z ruchomą głowicą czyszczącą, która pozwoli na uzyskanie podwójnego efektu mycia.

Korzystanie z myjek może spowodować częściowe usunięcie piasku wypełniającego, dlatego po czyszczeniu należy pamiętać o uzupełnieniu wszystkich braków w szczelinach.

Obraz zawierający zewnętrzne, niebo, podłoże, czerwonyOpis wygenerowany automatycznie

 

ŚRODKI CHEMICZNE DO CZYSZCZENIA KOSTKI BRUKOWEJ – wybierz uważnie i rozsądnie…

 

Do chemicznego mycia kostki brukowej konieczny będzie specjalistyczny środek do czyszczenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów o różnym przeznaczeniu, podczas wyboru należy zachować szczególną ostrożność, tak aby nie doprowadzić do nieoczekiwanych uszkodzeń kostki brukowej.

 

Środki czyszczące należy dobrać w zależności od rodzaju kostki i rodzaju zabrudzenia.

Najwięcej problemów pojawia się przy zaschniętych plamach z oleju silnikowego lub z cementu. W tym wypadku należy skorzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia do kostki brukowej, które są w stanie poradzić sobie z tymi uporczywymi zabrudzeniami.

Warto widzieć, że aby zapewnić skuteczność działania środka chemicznego trzeba zdrapać/usunąć materiały takie jak: cement, farba, czy pozostałości po zaprawie budowlanej. Po tym zabiegu należy przeprowadzić płukanie wodą pod odpowiednim ciśnieniem przy zastosowaniu odpowiedniej dyszy. Kolejny etap to mycie z wykorzystaniem środków chemicznych zakończone ponownym płukaniem wodą o odpowiednim ciśnieniu.

Przy wyborze środków do czyszczenia do kostki brukowej dobrze jest zwrócić uwagę na właściwości przywracające pierwotną strukturę nawierzchni, obecność w składzie substancji ograniczających ponowny rozrost niepożądanych roślin. Dodatkowo w celu uzyskania długotrwałego efektu po wyczyszczeniu kostki brukowej dobrze jest pokryć nawierzchnię specjalnym impregnatem tworzącym barierę przed przebarwieniami i trwałymi zabrudzeniami. Dzięki temu ograniczymy również negatywny wpływ wody, szczególnie w okresie zimowym, kiedy warunki atmosferyczne mogą prowadzić do pękania kostki.

Jednak trzeba pamiętać, że aby kostka brukowa wyglądała efektownie, koniecznie trzeba o nią dbać poprzez regularną pielęgnację.

Udostępnij autykuł

Dodaj komentarz