Jak prawidłowo czyścić samochód?

- Kategorie Artykuły

Czyszczenie i mycie samochodu, czyli jak zrobić to prawidłowo, wewnątrz i na zewnątrz.

 

Czy dbasz o swój samochód prawidłowo? Pytanie raczej nie powinno sprawiać trudności w odpowiedzi ale jak się temu przyjrzeć, to może się okazać, że o pewnych szczegółach zapominamy. W przypadku nadwozia regularne mycie chroni karoserię samochodu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Najczęściej mamy do czynienia z popularnym brudem, zarówno pochodzenia przemysłowego pozostawionego na nawierzchniach dróg przez innych użytkowników oraz zanieczyszczeniami pochodzenia organicznego np. insekty, pasożyty oraz „stworzenia”, które zmuszają nas do rozpoczęcia procesu pielęgnacji auta. Jeśli zbagatelizujemy ten fakt, to w czasie kliku miesięcy możemy doprowadzić do uszkodzeń powierzchni lakierniczej, jak również może na tym ucierpieć wnętrze naszego samochodu.

Proces pielęgnacji, czyli mycie i woskowanie możemy wykonać własnoręcznie, no i tutaj powstaje pytanie, czy używamy środków chemicznych zgodnych z ich przeznaczeniem? Co więcej, czy nasza technika czyszczenia/mycia jest odpowiednia aby uniknąć zarysowań i zadrapań? Poniższy tekst przybliży Wam technikę i sposoby dotyczące czyszczenia/mycia karoserii pojazdu, ale także da wskazówki, jak uzyskać nieskazitelne czyste koła, grill i reflektory.

Mycie samochodu na zewnątrz, kiedy ważny jest użyty środek i sposób mycia.

Mycie samochodu jest zależne od pory roku, np. po okresie zimowym korzystniejsze jest mycie ręczne, które da lepszą gwarancję usunięcia pozostałości soli oraz innych zabrudzeń  drogowych związanych z tą porą roku. Należy zwrócić szczególną uwagę na pozostałości wszelkich drobin np. piasku , który może doprowadzić do zarysowań i zadrapań w procesie mycia. Kolejnym czynnikiem są środki chemiczne, tutaj też trzeba najpierw zapoznać się ze składem i przeznaczeniem produktów, które w krytycznych przypadkach mogą doprowadzić do uszkodzeń zewnętrznych część pojazdu.

Zalecamy rozpoczęcie procesu mycia od kół a konkretnie najpierw ich wewnętrznej części, czyli felg. W tym celu stosujemy  nowatorski preparat Krwawa Felga do czyszczenia felg z uciążliwych zabrudzeń metalicznych, rdzy oraz pyłu z klocków hamulcowych. Produkt ma konsystencję w postaci żelu, dzięki czemu skuteczniej penetruje całą powierzchnię felgi. Preparat posiada neutralne pH 7, co umożliwia stosowanie zarówno do felg aluminiowych, chromowanych lub lakierowanych. Następny etap, to czyszczenie opon z wszelkich niechcianych pozostałości, przy okazji kontrolujemy ich stan zużycia.

Przydatne wskazówki podczas „krwawego” mycia kół i opon:

1. Spłucz koła wodą (pamiętaj aby nie robić tego podczas upału, na słońcu lub przy rozgrzanych tarczach hamulcowych).

2. Nanieś preparat Krwawa Felga spryskując kolejno każdą zabrudzoną felgę.

3. Odczekaj ok. 2 - 3 minut pozwalając na działanie preparatu. Oczekiwany, czerwony kolor powinien pojawić się już po chwil od nałożenia. W celu lepszego efektu mycia użyj dodatkowo szczotki lub pędzla z miękkim włosiem.

4. Spłucz koła wodą pod wysokim ciśnieniem

5. Wypoleruj swoje koła. Woskowanie kół pomaga stworzyć barierę przed kurzem, brudem i innymi niechcianymi pozostałościami. Dzięki temu utrzymanie kół w czystości będzie znacznie łatwiejsze. Podczas kolejnego mycia felgi będą wymagały jedynie szybkiego płukania w celu uzyskania pożądanego efektu. Doskonałym uzupełnieniem będzie tutaj również Wosk na mokro, który dzięki obecności cząsteczek płynnego kwarcu w składzie dodatkowo zabezpiecza felgi oraz zapewnia efekt hydrofobowy. Produkt doskonale sprawdza się także jako uzupełnienie i utrwalenie istniejącej warstwy zabezpieczającej na lakierze, jeśli była wcześniej zastosowana.

6. W celu nabłyszczenia i zabezpieczenia opon sugerujemy skuteczne i wydajne preparaty np. Detailer OPONA PLASTIK SPRAY. Jest to wygodny w użyciu dressing do konserwacji opon i elementów plastikowych. Intensywnie nabłyszcza i zabezpiecza opony przed wpływem czynników atmosferycznych dając tzw. błyskawiczny efekt "mokrej opony". Produkt świetnie uwydatnia kolor pielęgnowanej powierzchni chroniąc przed ponownym osadzaniem się zabrudzeń, co ułatwia ich czyszczenie. Forma sprayu pozwala na stosowanie preparatu zarówno bezpośrednio na oponę, jak i za pośrednictwem aplikatora lub ściereczki. Preparat może być nanoszony również na lekko wilgotne powierzchnie.

Teraz, gdy Twoje opony i koła są czyste, przyjrzyjmy się właściwej technice i materiałom potrzebnym do umycia karoserii Twojego samochodu.:

No to zaczynamy:

 • Zaparkuj pojazd w cieniu. Nie myj auta w bezpośrednim świetle słonecznym. Ciepło przyspiesza proces suszenia, co stwarza ryzyko powstania plam wodnych. Pomoże to również zapobiec wysychaniu roztworu myjącego na powierzchni samochodu, zanim zdążysz go spłukać.

 • Płukanie wstępne samochodu aby usunąć luźne zabrudzenia. Pierwszym krokiem w myciu samochodu jest płukanie wstępne w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń, które mogą znajdować się na powierzchni samochodu. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas

 • Użyj dwóch wiader, jednego do roztworu myjącego, a drugiego do czystej wody. Zastosowanie dwóch wiader ma na celu wypłukanie i usunięcie brudu z rękawicy lub gąbki przed ponownym nasączeniem środkiem myjącym. Osłony chroniące przed piaskiem można umieścić na dnie każdego wiadra aby odizolować czystą wodę od wszystkich zabrudzeń. Na tym etapie doskonale sprawdzi się środek Detailer AUTO SZAMPON, delikatny szampon przeznaczony do mycia ręcznego karoserii, przystosowany dla lakierów w każdym kolorze. Obfita piana znakomicie sprawdzi się w myciu każdej powierzchni. Skutecznie usuwa brud i jest delikatny dla lakieru oraz bezpieczny dla wosków i innych powłok. Detailer AUTO SZAMPON nie pozostawia zacieków, nadaje super połysk i doskonale usuwa owady. Pamiętaj, nie używaj detergentów do naczyń lub mydła do rąk do mycia powierzchni lakierniczych, ponieważ nie są do tego przeznaczone.

 • Zacznij mycie od góry i idź w kierunku dołu. Najbrudniejsze części samochodu to zazwyczaj te, które znajdują się u dołu. Jeśli pracujesz od dołu do góry, przenosisz brud i inne zabrudzenia na powierzchnię swojego samochodu. Nie przesuwaj gąbki ani rękawicy myjącej rotacyjnie, staraj się myć liniowo.

 • Usuń owady.  Letnie miesiące to plaga owadów, które osiadają na naszym pojeździe. Idealnym sposobem na walkę z tymi uporczywymi zabrudzeniami jest Detailer OWADY USUWANIE. Preparat do skutecznego usuwania owadów i innych zabrudzeń pochodzenia organicznego z karoserii auta, również części lakierowanych, elementów chromowanych oraz szyb

 • Płukanie i suszenie samochodu. Powtarzaj płukanie, jeśli pracujesz podczas upałów w celu uniknięcia powstawania plam wodnych. Używaj ściereczek z mikrofibry do osuszania powierzchni pojazdu. Nie zapomnij o dokładnym wytarciu ościeżnic drzwiowych, bagażnika oraz maski. Zmieniaj ściereczki w przypadku nasycenia środkiem myjącym.

 • Woskowanie, nie tylko dodaje blasku ale także chroni lakier. Wosk dodaje warstwę ochronną, dzięki czemu izolujesz powłokę lakierniczą podczas usuwania zabrudzeń z pojazdu. Na tym etapie szczególnie polecamy preparaty:,

  1. Detailer CARNAUBA SPRAY nowoczesny preparat na bazie oryginalnego wosku carnauba w sprayu. Super wydajny produkt do szybkiego zabezpieczania wszystkich rodzajów lakierów samochodowych. Skutecznie nadaje widoczny połysk karoserii oraz szybom auta. Zabezpiecza lakier przed wpływem promieniowania UV. Dzięki płynnej konsystencji jest to środek niezwykle wygodny i szybki w nakładaniu.
  2. Detailer WOSK NA MOKRO, preparat do zabezpieczania karoserii samochodowych, wspomagający ich osuszanie. Zalecany do bieżącego stosowania na mokry lakier auta po umyciu przy użyciu np. Auto Szamponu. Zapewnia skuteczną ochronę lakieru po myciu pojazdu. Dzięki obecności cząsteczek płynnego kwarcu, wosk zabezpiecza szyby i karoserię oraz zapewnia efekt hydrofobowy. Produkt doskonale sprawdza się także jako uzupełnienie i utrwalenie istniejącej warstwy zabezpieczającej na lakierze, jeśli była wcześniej zastosowana.
  3. Detailer QUARTZ SPRAY, innowacyjny środek stworzony w oparciu o nanotechnologię do zabezpieczania karoserii samochodowych. Wyjątkowa formuła tego preparatu zawierająca cząsteczki płynnego kwarcu zapewnia długotrwałą ochronę i połysk lakieru zwiększając intensywność jego barwy i zabezpieczając przed działaniem czynników atmosferycznych i promieni UV. Produkt nadaje super hydrofobowy efekt na powierzchni karoserii oraz szyb auta. Można go stosować zarówno na suchy, jak i mokry lakier. Niezwykle łatwy w użyciu. 

Czyszczenie wnętrza naszego samochodu

Chociaż wnętrze samochodu nie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych, deska rozdzielcza, kierownica i siedzenia nadal są podatne na pękanie, łuszczenie się i blaknięcie pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja wnętrza samochodu. W zależności od tego, czy masz siedzenia skórzane, czy z tkaniny, wymagane są różne produkty, więc zobaczmy, jak sprawdzi się każdy z nich.

Skórzane fotele a fotele z tkaniny

1. Odkurz siedzenia. Bez względu na to, jakie masz siedzenia, będziesz chciał usunąć brud i okruchy między pęknięciami siedzeń. Jeśli nie posiadasz odkurzacza samochodowego z przystawkami, udaj się do lokalnej myjni samochodowej lub stacji benzynowej, gdzie znajdziesz odkurzacz na monety do użytku. Szczoteczka do zębów może być również używana do zeskrobywania zanieczyszczeń osadzonych w szczelinach

2. Użyj roztworu czyszczącego. Zastosuj odpowiedni środek czyszczący. W przypadku skórzanych siedzeń nie używaj roztworu czyszczącego z amoniakiem lub wybielaczem, ponieważ może to uszkodzić skórę. Możesz użyć szczotki z włosia, aby wstrząsnąć brudem i wytrzeć do czysta ścieręczką z mikrofibry. Tutaj  możemy polecić kilka środków:

  1. Detailer TAPICERKA, skutecznie czyści i usuwa wszelkie zabrudzenia i plamy. Skutecznie usuwa zabrudzenia z tekstylnej tapicerki. Preparat odpowiedni do czyszczenia tekstylnych siedzeń. Pozostawia na czyszczonej powierzchni długotrwały, świeży i przyjemny zapach.
  2. Detailer Impregnacja Tkanin, hydrofobowa powłoka ochronna na tkaniny. Zupełnie nowa formuła impregnatu do powierzchni tekstylnych! Produkt na bazie wody! Największe zalety: wysoka skuteczność ochrony powierzchni, bezzapachowy, możliwość stosowania także na wilgotne powierzchnie, zachowuje elastyczność tkaniny. Gotowy do użycia, wodny preparat do impregnacji powierzchni tekstylnych, zamszowych, celulozowych. Zabezpiecza materiały pochodzenia naturalnego oraz sztucznego. Chroni powierzchnię przed wnikaniem brudu oraz wilgoci tworząc miękką, niełamliwą powłokę hydrofobową (efekt perlenia). Nie ogranicza przepływu powietrza. Zalecany do okresowej impregnacji siedzeń i tapicerki samochodowej, tekstylnych obić meblowych, brezentowych dachów cabrio, obuwia (tkanina, zamsz), markiz, namiotów itp

 

3. Siedzenia skórzane. W przypadku siedzeń skórzanych po wyczyszczeniu zastosuj odżywkę. Odżywka do skóry pomoże uzupełnić naturalne olejki w skórze oraz zapobiegnie pękaniu i blaknięciu. Po nałożeniu odżywki zaparkuj samochód w cieniu na 12 godzin, aby siedzenia nie były wystawione na działanie promieni UV. Do pielęgnacji foteli skórzanych polecamy:

  1. Detailer CZYSTA SKÓRA, wyjątkowa formuła czyszcząca do silnie zabrudzonej skóry. Szybko usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Jest odpowiedni do skór naturalnych, a także sztucznych.
  2. Detailer SKÓRA PIELĘGNACJA, bieżąca konserwacja skórzanej tapicerki samochodu. Preparat do bieżącej pielęgnacji tapicerki skórzanej w samochodzie. Przywraca naturalny kolor skóry i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i odporna na pękanie. Zapewnia też bieżące czyszczenie lekko zabrudzonych powierzchni skórzanych, delikatnie je impregnując. Produkt bezpieczny zarówno do skóry naturalnej jak i sztucznej.
  3. Detailer SKÓRA IMPREGNACJA, preparat do okresowej pielęgnacji tapicerki skórzanej (nanoimpregnacja). Jest odpowiedni do skór naturalnych i sztucznych. Przywraca naturalny kolor skóry i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna i odporna na pękanie. Produkt w pakiecie z aplikatorem oraz ściereczką z mikrofibry.

 

Czyszczenie kokpitu i innych elementów wnętrza samochodu

 

Aby zapobiec powstawaniu plam, usuwaj zabrudzenia, gdy tylko się pojawią. Zaleca się czyszczenie siedzeń raz w miesiącu. Osłona przeciwsłoneczna na przednią szybę może pomóc chronić nie tylko siedzenia, ale także kierownicę i deskę rozdzielczą. Fotele to nie jedyny element we wnętrzu samochodu, który wymaga rutynowego czyszczenia. Poniżej znajdziesz kilka dodatkowych wskazówek dotyczących wnętrza Twojego pojazdu.

1. Oczyść wszystkie kąciki i zakamarki. Użyj szmatki do wyczyszczenia okolic listew i przycisków radiowych. Do wyczyszczenia otworów wentylacyjnych można użyć pędzla lub szczotki piankowej. Poniżej znajdziesz odpowiednie środki do czyszczenia wnętrza auta:

 1. Detailer TAPICERKA, skutecznie czyści i usuwa wszelkie zabrudzenia i plamy. Skutecznie usuwa zabrudzenia z tekstylnej tapicerki. Preparat odpowiedni do czyszczenia dywaników, tapicerki, a także podsufitek. Pozostawia na czyszczonej powierzchni długotrwały, świeży i przyjemny zapach.
 2. Detailer CZYSTY KOKPIT, wysokiej klasy preparat do gruntownego czyszczenia mocno zabrudzonych plastikowych elementów kokpitu. Z łatwością rozpuszcza zabrudzenia eksploatacyjne, usuwa ślady palców oraz tłuste osady, w tym również resztki środków konserwujących. Jest to środek bardzo delikatny dla czyszczonych powierzchni. Pozostawia po użyciu przyjemny zapach.
 3. Detailer KOKPIT MAT, preparat znakomicie pielęgnuje matowe elementy kokpitu i pozostawia na nich matową powłokę nie odbijającą światła. Pomaga w okresowej pielęgnacji matowych elementów plastikowych. Dostępny w różnych zapachach Alure, Truskawka, Wanilii

2. Wyrzuć śmieci spod siedzeń. Usuń maty podłogowe i strzepnij je. Przesuń siedzenia do góry, aby usunąć śmieci i zanieczyszczenia, które mogą się pod nimi ukrywać.

3.Usuń niepotrzebne przedmioty z bagażnika. Wyjmij z bagażnika wszystkie niepotrzebne przedmioty. Nie tylko zapewni to miejsce i przestrzeń, gdy jest to potrzebne, ale także zaoszczędzi na zużyciu paliwa.

4. Uporządkuj swoje rzeczy. Istnieje wiele produktów, które pomagają w organizacji samochodu, takie jak organizery daszków, uchwyty na deskę rozdzielczą, organizery bagażnika i organizery siedzeń. Kupując jeden z tych produktów, utrzymasz przedmioty z dala od podłogi.

Udostępnij autykuł

Dodaj komentarz